Top
 • اینورتر و مزایای استفاده از آن

  اینورتر  (Inverter) نوسان ساز الکترونیکی قدرت بالا است. دلیل این نام گذاری آن است که این دستگاه عمل عکس مبدل برق AC  به DC متداول را انجام می دهد. در واقع اینورتر یا درایو AC  به دستگاهی گفته می شود كه به كمك آن می توان سرعت یك موتور AC  سه فاز را كنترل كرد بدون آنكه قدرت و گشتاور موتور كاهش یابد.

  اینورتر را می توان جهت کاهش فرکانس و ولتاژ، برای تطبیق با نیازمندی های بار موتور الکتریکی مورد استفاده قرار داد. اینورتر نوعی کنترل کننده دور و راه انداز موتور است.

  اگر نیاز به تغییر سرعت در کاربرد خود دارید، اینورتر  به آسانی با افزایش یا کاهش سرعت موتور می تواند موتور را با این نیاز تطبیق دهد.

  فرکانس (هرتز) به طور مستقیم با سرعت موتور (RPM) مرتبط است به عبارت دیگر، فرکانس بیشتر باعث گردش سریع تر موتور و افزایش  RPM  می شود.

  این کار نه تنها نیاز به ارتقای دستگاه را مرتفع می سازد بلکه مزایای دیگری نیز دارد با این کار، می توان شاهد کاهش میزان مصرف برق مصرفی و هزینه های مربوطه بود.

  موج تولیدی توسط اینورترها یک موج مربعی است که می‌توان با استفاده از فیتلرهای مخصوص (سلف و خازن) آن را به موج سینوسی تبدیل کرد. اینورترها هم به صورت تکفاز و هم سه فاز در بازار موجود می باشند. عملی که این مبدل ها انجام می‌دهند معکوس عملی است که یکسوکننده ها انجام می‌دهند. اینورترها قطعات متحرک ندارند و در طیف گسترده ای از ابزارهای کاربردی استفاده می شوند. اینورترها معمولا برای تامین جریان AC از منابع DC مانند پانل های خورشیدی یا باتری مورد استفاده قرار می گیرند. اینورتر نوسان ساز الکترونیکی قدرت بالا است. دلیل این نام گذاری آن است که این دستگاه عمل عکس مبدل برق AC به DC متداول را انجام می دهد. درواقع  اینورتر یا درایو AC به دستگاهی گفته می شود كه به كمک آن می توان سرعت یك موتور AC سه فاز را كنترل كرد بدون آنكه قدرت و گشتاور موتور كاهش یابد.

  در بسیاری از کارهایی که از موتورهای الکتریکی استفاده می شود باید انرژی زیادی برای راه اندازی موتور صرف بشود که این حاکی از این است که باید موتورها توان بسیار زیادی داشته باشند تا ابتدای کار خوب عمل کنند با این حال، جریان زیادتری نیز صرف کار می شود در چنین شرایطی اگر بتوان از اینورتر استفاده کرد خود اینورتر این کار را انجام داده و نیازی نیست که توان و جریان بالاتر برود و بدین صورت ، به طور موقت اینورتر جریان و توان مورد نیاز را تامین کرده و نیاز به ارتقای دستگاه نیست.

  اينورترها از نظر فاز تبديل به دو نوع عمده تک فاز و سه فاز تقسيم بندی می شوند، همچنين از نظر شكل موج خروجی به چهار نوع زير قابل تقسيم هستند:

  • خروجی به شكل موج مربعی
  • خروجی به شكل سينوسی اصلاح شده
  • خروجی به شكل سينوسی اصلاح شده
  • خروجی به شكل سينوسی خالص

   

   

   مزایای استفاده از اینورتر:

    ....